Komunikaty bezpieczeństwa w edytorze.
Podczas projektowania fotoalbumu, edytor wyświetla komunikaty o ewentualnych błędach.
Postępowanie zgodnie z nimi da Ci pewność, że jakość wydrukowanych fotografii będzie bez zastrzeżeń.
Margines bezpieczeństwa.
Jeśli zobaczysz margines w czerwonym kolorze, zwróć szczególną uwagę na to zdjęcie. Margines zostanie odcięty w całości lub części, więc nie może zawierać ważnych elementów projektu. Widać to doskonale w poniższym przykładzie. Po docięciu nie będzie widać małej dziewczynki.

Dlaczego więc szablon mozaiki jest tak przygotowany?
Czasami warto jest wyjść na margines bezpieczeństwa, jeśli nie planujemy zostawić w projekcie białych ramek. W mozaice zaplanowaliśmy układ nieco asymetryczny – z jednej strony zdjęcie dociera do samej krawędzi okładki, z drugiej przekracza jej grzbiet.
Jeśli chcesz by zdjęcie nie miało białej ramki, musisz je dociągnąć do krawędzi obszaru roboczego! J Tutaj odcięcie marginesu nie spowoduje szkód, jedynie lekkie wykadrowanie fotografii.
Wykrzyknik
Czerwony wykrzyknik informuje o zbyt niskiej rozdzielczości zdjęcia. Koniecznie zwróć na niego uwagę, bo zdjęcie w druku wyjdzie nieostre.
Prawdopodobnie będziesz musiała z tego zdjęcia zrezygnować lub wykorzystać je w układzie, gdzie będzie o wiele mniejsze. Pamiętaj, że do edytora najlepiej przesłać fotografie zgrane bezpośrednio z telefonu lub aparatu, w oryginalnej rozdzielczości. Zdjęcia przesłane wcześniej np. przez Facebooka tracą na jakości.
Pomarańczowy wykrzyknik informuje o lekko przekroczonej granicy odpowiedniej rozdzielczości.
Spróbuj trochę pomniejszyć zdjęcie – prawdopodobnie to wystarczy.
Linie zgięcia
Na środku każdej rozkładówki zobaczysz przerywaną linię – rozdziela ona poszczególne strony. Podczas projektowania nie ma ona większego znaczenia, ponieważ fotoalbum rozkłada się na płasko i zdjęcia wychodzące poza granicę strony lub zajmujące całą rozkładówkę wyglądają pięknie.
Linie zgięcia są istotne na okładce!
Jeśli odpowiednio je dobierzesz, fotografie na grzbiecie albumu będą wyglądać bardzo dobrze (spójrz – linie grzbietu nie przebiegają przez żaden ważny element).
Nie przenoś w to miejsce zdjęcia, które nie powinno być rozdzielone. Po zgięciu okładki wzdłuż przerywanych linii, kobieta na zdjęciu poniżej miała pół twarzy na przodzie albumu, a pół na tyle… Nie przesuwaj także pól tekstowych w ten sposób, ponieważ przy zamkniętym albumie nie zobaczysz na okładce całej nazwy. („Nasza rod” będzie na tyle, „zi” na grzbiecie, a tylko „nka” na przedniej okładce.)
Postępuj według naszych wskazówek, a wszystko będzie idealnie. 🙂
http://edytor.alboomer.com