Obróbka zdjęć w edytorze.
Jeśli uwieczniasz w fotoalbumie zdjęcia od profesjonalnego fotografia, nie wymagają one obróbki.
Nasze produkty są tworzone także z myślą o osobach, które same, amatorko, wykonują zdjęcia. Nie tylko aparatem fotograficznym, ale i smartfonem. Takie zdjęcia prawdopodobnie będą wymagać delikatnego retuszu. Ale nie martw się. Nie musisz posiadać własnych programów graficznych, ani zaawansowanych umiejętności. Wszystko zrobisz w kilka minut w edytorze.
4 podstawowe narzędzia do obróbki zdjęć
Po ułożeniu zdjęć w fotoalbumie, kliknij w wybraną fotografię, a w prawej kolumnie edytora pojawią się opcje „Dostosowanie fotografii”. Tutaj znajdziesz najbardziej potrzebne narzędzia.

Czy Twoje zdjęcia nie są zbyt ciemne lub za jasne? Jasność zdjęcia możesz regulować pierwszym z suwaków.
Kolejna opcja to kontrast. Czy jest kontrast zdjęcia? Uproszczając, obraz fotograficzny składa się ze zbioru plam o różnym tonie szarości – są miejsca jaśniejsze oraz ciemniejsze. Kontrastem nazywamy różnię między jednymi, a drugimi. Aby zdjęcie ładnie się prezentowało, należy kontrast odpowiednio skorygować. Na szczęście nie trzeba znać szczegółów, suwak kontrastu zrobi to za Ciebie. Wystarczy zaufać swojemu poczuciu estetyki, aby nie przesadzić z efektem.
Trudno sobie wyobrazić niektóre fotografie bez barw. Dlatego na pewno przyda Ci się narzędzie nasycenia kolorów. Nasycenie to inaczej wyrazistość, którą w fotografii nazywamy saturacją. Kiedy zwiększasz nasycenie koloru, oczyszczasz go z szarego pigmentu, dlatego wydaje się bardziej wyrazisty. Spróbuj skorzystać z tego narzędzia, na pewno zauważysz jak zmienia się czerwień kwiatów, zieleń trawy czy błękit nieba.
Ostatnie narzędzie to zmiana barwy. Polecamy korzystać z niej tylko w uzasadnionych przypadkach np. gdy bardzo chcecie wykorzystać w fotoalbumie zdjęcie, które nie ma odpowiednich kolorów. Należy jednak zaznaczyć, że opcja nie działa wybiórczo, tylko na całość fotografii. Uważaj, żeby nie zmienić np. koloru ludzkiej skóry. Najlepiej przetestować tę opcję, a jeśli efekt będzie niezadowalający, wrócić suwakiem do stanu neutralnego.
Kadrowanie
Kadrowanie to wycięcie ze zdjęcia określonego fragmentu, po to by uzyskać optymalny dla widza kadr. W edytorze możesz uciąć zdjęcie, przesunąć je wewnątrz kadru (ucięcie nie powoduje utraty reszty fotografii) lub przybliżyć wewnątrz określonego kadru.
Format zdjęcia regulujesz czarnymi kwadratami wokół niego – złap jeden z nich, tak by pojawiły się strzałki kierunkowe.
Górne i boczne kwadraty służą do ucinania zdjęcia, natomiast kwadraty narożne do zmniejszania zdjęcia.
Jeśli kadr Ci się nie podoba, lub ważna część fotografii została ucięta przy dostosowaniu jej kształtu, skorzystaj z „łapki”. Po kliknięciu w zdjęcie pojawia się na środku. Za jej pomocą możesz przesuwać oryginalne zdjęcie wewnątrz wyznaczonego kadru, tak by uzyskać najlepszy efekt.
Za pomocą „łapki” i narzędzia -\+ znajdującego się w prawej kolumnie edytora możesz przybliżyć zdjęcie wewnątrz kadru. Co ciekawe (i niesamowicie przydatne), edytor poinformuje Cię, jeśli zdjęcie straci na jakości. Pod suwakiem wyświetla się komunikat o jakości zdjęcia.
Przykładowy efekt po:
Jeśli chcesz poznać więcej możliwości edytora, śledź naszego bloga oraz Facebooka.
Edytor dostępny pod adresem edytor.alboomer.com.